Ринок житлової нерухомості Києва в перше півріччя 2020: в цифрах і тенденціях

05.08.2020   

Хочу нагадати, що кращий агент з покупки первинної нерухомості, це автор та власник цього сайту. +38(093)2470004 Віта Ключник. 

Більше половини першого півріччя 2020 року ми прожили в карантині на тлі глобального поширення COVID-19. Звичайно ж, ринки первинної та вторинної нерухомості, не могли не відреагувати на ситуацію. Починаючи з оголошення карантину з 16 березня, а також більшу частину квітня, потенційні покупці первинки «завмерли» в очікуванні. При цьому, забудовники щосили намагалися не зупиняти будівництва і налагодити консультації і продажі онлайн. Крім карантину, на ситуацію на ринку вплинули й інші фактори, в тому числі реформа ДАБІ. Державна архітектурно-будівельна інспекція, яка безпосередньо видає дозволи на будівництво і введення в експлуатацію, була визнана найбільш корумпованим органом влади.

Обсяги ринку та основні гравці

Перед тим як рахувати обсяги 2020 року, нагадаємо, що за 2019 рік в Україні було введено в експлуатацію 775 багатоквартирних будинків площею понад 11 млн кв. м, при цьому в Києві — 58 будинків (понад 2,1 млн кв. м) і в області ще 149 будинків (1,8 млн кв. м).

За перші 5 місяців 2020 року в столиці було видано 9 документів про введення в експлуатацію багатоквартирних будинків загальною площею трохи більше 315 000 кв. м, а той час як в області — 32 документа на практично 450 000 кв. м.

За даними ЛУН.Місто, п'ятірка забудовників, які в 2020 році ввели найбільш кількість кв. м первинного житла, виглядає так:

1. Stolitsa Group
2.  Інтергал-Буд
3. КАН Девелопмент
4. Київміськбуд
5. ДБК-Житлобуд

В цілому на ринку активні 82 забудовника, в продажу 250 ЖК. Але кількість нових проектів в 2020 сильно скоротилася в порівнянні з 2019, що дозволить забудовникам не тільки утримувати вартість, але і планово підвищувати її, хоча б в гривні.

Тенденції і прогнози

На ринку первинної нерухомості збереглися тенденції останніх років: домінування комфорт-класу, підвищення висотності і щільності забудови, відмова від точкової забудови на користь великих житлових комплексів з розвиненою інфраструктурою.

Гучні скандали з «Укрбуд» і «Аркада», а також поодинокі ситуації з незаконними будівництвами в цілому, підривають довіру до забудовників і змушують частину покупців довше і ретельніше перевіряти проекти первинної нерухомості. А оскільки відсоток інвесторів на ранньому етапі будівництва скоротився і все більше покупців готові вкладати на більш пізніх термінах реалізації проектів, більшість забудовників не готові запускати відразу декілька майданчиків, і в 2020 році ми бачимо скорочення стартів нових ЖК.

Також експерти ринку відзначають зміну пріоритетів у потенційних покупців і підвищення інтересу до заміського формату.

Ще одна тенденція, яка наразі чітко окреслилася — зростання запитів на розстрочку від забудовника і іпотеку, хоча умови і процентна ставка все ще далекі від діючої практики європейських країн. При цьому через високі вимоги НБУ щодо резервування капіталу при кредитуванні первинного житла, а також низьку захищеність прав кредитора, банкам все ще не вигідна іпотека, і покупку в іпотеку пропонують поодинокі банки.

В цілому ж, відзначається позитивний настрій забудовників, так компанії продовжують будувати і заселяти поточні проекти, а також планують запустити нові до кінця року.

Навожу фрагменти з статті авторства  Ольга Соловей на https://propertytimes.com.ua/ :

Ринок житлової нерухомості Києва в перше півріччя 2020: в цифрах і тенденціях

03.08.2020

 

Заказать обратный звонок